Jdi na obsah Jdi na menu
 


software(1572)

Software (česky programové vybavení)[1] je v informatice sada všech počítačových programů v počítači (na rozdíl od hardware, který zahrnuje všechny fyzické součásti počítače). Software zahrnuje aplikační software (pracuje s ním uživatel), operační systém (zajišťuje běh programů) a další (knihovny, middleware, BIOS, firmware apod.).

Obsah

[skrýt]

[editovat] Terminologie

Definici software není možné zcela přesně určit. Může znít i tak, že software je v počítači vše, co není hardware (tj. vše kromě fyzických součástí počítače). Avšak v tomto případě zahrnujeme mezi software i data, která typicky není možné vykonat procesorem, protože neobsahují strojové instrukce pro procesor počítače, ale data popisují obrázek, textový dokument a podobně. Označení software se tak někdy vztahuje jen na programy, ale může se vztahovat i na data.

V některých případech lze však na data pohlížet i jako na program (například programy zkomprimované do ZIP souboru). Hranice mezi výkonným software (programem) a daty je nejasná i v případě HTML souborů obsahujících webové stránky, protože v nich může být úryvek programu v JavaScriptu nebo jazyce PHP. Lze nalézt i další příklady.

[editovat] Rozdělení software

Podle funkce můžeme software rozdělit na několik skupin:

[editovat] Reference

  1. KOLÁŘ, Petr. Operační systémy [online]. Liberec : 2005-02-01, [cit. 2008-09-07]. Dostupné online.

[editovat] Související články